ОБСЕ-ОДИХР: Еден отсто за независни листи е во согласност со добрите меѓународни практики

by fokus 14:23
14:23

Канцеларијата за демократски институции и човекови права (ОДИХР) на ОБСЕ останува на препораката од 2017 г. во однос на прагот за поднесување независни листи, за која сметаат дека е во согласност со добрите меѓународни практики.

На прашање на „360 степени“ да ги коментираат предлог-измените на Изборниот законик, со кои се предвидува прагот за независни листи да биде два отсто од запишаните избирачи во општината, портпаролката на ОБСЕ-ОДИХР, Катја Андруш, одговори:

- Advertisements -

„ОДИХР навистина даде препорака за стандардизирање на потребниот број потписи за независни кандидати до 1% од запишаните гласачи. Како што рековме тогаш, ова е во согласност со меѓународната добра практика. Продолжуваме да ги следиме тековните дискусии за предложените измени во Изборниот законик и подготвени сме да ја разгледаме секоја предлог-регулатива на барање на властите“.

Поврзани новости