Новаковски: Очекувам излезност од над 50 проценти на референдумот

by fokus 17:12
17:12

Поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Александар Новакоски, во интервју за „Гласот на Америка“ на македонски јазик рече дека очекува да се постигне консензус со излезеност од над 50 проценти на престојниот референдум.

Според него, нема време да се прочистува избирачкиот список, иако со измените на законот требало да се врши редовно и регуларно прочисутвање од страна на ДИК.

- Advertisements -

Тој додава дека после завршувањето на мандатот на оваа изборна комисија, треба да се работи на нова, професионална изборна комисија, која повеќе време ќе одвои на отворените прашања, за кои забелешки имало и од страна на ОБСЕ и ОДИХР.

Поврзани новости