Обид за напад на Белорусија

by Fokus

Белоруските специјални служби спречија напади со беспилотни летала од територијата на Литванија врз цели во Минск, објави шефот на КГБ, Иван Тертел.

„Комитетот за државна безбедност, во соработка со колегите од другите агенции, неодамна спроведе низа превентивни безбедносни мерки, кои овозможија да се спречат напади со борбени дронови од територијата на Литванија врз објекти во Минск и неговите предградија“, рече Тертел говорејќи на Себелоруското народно собрание.

Тој истакна дека работата во оваа насока продолжува, иако КГБ сè уште не може да даде детални информации.

Се очекува денеска Врховниот совет да донесе одлука за усвојување на нацртот на новата воена доктрина и концепт за националната безбедност на Белорусија.

Украина наводно обучила до илјада милитанти кои планираат да ги искористат за окупација на населбите во Белорусија.

Белорускиот претседател Александар Лукашенко ги објави претходните планови на опозицијата и нивните начела да го заземат регионот Кобрин во Белорусија, да прогласат нова влада и да побараат од Алијансата да испрати војници.

Поврзани новости