Никоја од партиите не доставила листа на пратеници во ДИК

by fokus 12:16
12:16

Вечерва на полноќ истекува рокот за пријавување на листите за пратеници во ДИК, а се уште ниту една политичка партија не доставила предлог на листите, потврдуваат од ДИК за НОВА.

Од ДИК велат дека очекуваат листите да им бидат доставени во текот на денот.

- Advertisements -

-Откако ќе ни ги достават листите, ние имаме рок од 48 часа да ги разгледаме, а потоа ако има некои недоследности да им ги вратиме на исправка. Откако ќе им ги вратиме, партиите имаат рок од 48 часа да ги исправат недоследностите и да ни ги вратат назад, велат од ДИК.

Поврзани новости