Наредната седмица судење за крвавиот четврток, Чавков и пратениците на обвинителна клупа

by fokus 10:20
10:20

Nа 22 август, обвинетите за немилите настани во Собранието на крвавиот четврток измнатиот парил, повторно ќе седнат на обвинителна клупа.

За овој предмет на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, обвинети се 30 лица, меѓу кои екс-директорот на БЈБ, Митко Чавков и пет пратеници на ВМРО-ДПМНЕ.

- Advertisements -

Тие споредо обвинението се товарат за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.

Поврзани новости