Курц искритикува локални политичари кои се вакцинирале преку ред

by Фокус 22:47
22:47

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска упати остри критики до неколкумина локални политичари кои се вакцинирале против Ковид-19, и покрај тоа што не припаѓале во приоритетните групи.

-За мене е целосно неприфатливо некој да се вакцинира преку ред. Тоа од морална гледна точка е нешто многу разочарувачко – истакна Курц

- Advertisements -

Тој реагираше на информациите дека повеќе пониско рангирани политичари, главно градоначалници, во некои делови на Австрија се вакцинирале преку ред, откако при имунизацијата на персоналот во домовите за стари и изнемоштени лица останале неискористени вакцини.

-Кога ќе останат вакцини, важно е тие веднаш да се искористат, но за вакцинирање на повозрасни лица, а не на политичари, нивните сопруги и локални познати личности – нагласи австрискиот канцелар.

Скандалот изби откако докторка во градот Фелдкирх, во сојузната покраина Варалберг, одбила да вакцинира локален градоначалник укажувајќи му дека по ниту еден критериум не е на ред за вакцинирање.

Поврзани новости