Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

by Фокус 22:02
22:02

Новиот американски претседател Џо Бајден и се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата на коронавирус.

-Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе Американци бесплатно. Оваа пандемија не е од вчера, но ќе ја победиме. Доаѓа помош. Мојот план се заснова на наука, а не на политика. Досега не можевме да се потпреме на федералната влада, таа не беше со фокус и координација потребни за да се бориме против пандемијата, а потоа ја плативме цената – рече тој, додавајќи дека Америка во последните неколку недели забележува смртност меѓу 3.000 до 4.000 случаи дневно.

- Advertisements -

Бајден апелираше до Американците да носат маски во следните 99 дена, бидејќи, како што рече, тоа е патриотски чин.

Поврзани новости