Куќа во Тафталиџе: Таравари станал прв комшија на идниот министер за здравство и на економист во „Пуцко“!

Проверките што ги изврши „Фокус“ покажуваат дека новата куќа на лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, е лоцирана веднаш до неговиот кумашин, сопартиец и иден министер за здравство Фатмир Меџити, како и на Љупка Еда Јахоска, економист во нафтената компанија „Пуцко Петрол“, во сопственост на семејството на пратеникот на ДУИ Исмаил Јахоски.

by Фокус

Куќата што ја стекнал лидерот на Алијанса за Албанците и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари во скопско Тафталиџе се уште е дел од дебатата во парламентот, каде веќе неколку дена трае расправата за владината реконструкција, во чии рамки треба да се изберат нови членови на владата од редовите на најновиот партнер – АА.

Од една страна, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат Таравари дека оваа куќа ја добил на подарок поради тоа што го свртел курсот на Алијанса од опозициска партија со цел да стане дел од мнозинството на СДСМ и ДУИ. Уште на почетокот на собраниската расправа, партискиот потпретседател и пратеник Александар Николоски рече:

Таравари пријавил дека куќа од 256 квадрати купил за 150 илјади евра. Како во центарот на Скопје се купува куќа по 500 евра квадрат? Но, и дали воопшто тие 150 илјади евра воопшто се платени, зашто, според нашите сознанија, нема трансакции и на тие 150 илјади евра. Дали една од цените за влез во Владата е убавата куќа во Тафталиџе која му е поклонета на господинот Таравари, исто така, од еден функционер во оваа Влада од ДУИ?“.

Наспроти тоа, пратениците на Алијанса возвраќаат дека куќата е купена во 2021 година, кога, како што велат, Таравари имал блиска соработка со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, и токму во таа куќа, според нив, тие договарале ново парламентарно мнозинство. Ваквите обвинувања ги прокоментира и Таравари, кој за „Фокус“ изјави:

„Куќата е купена во 2021 година, постапката и документацијата за купопродажба е во целост чиста. Имаме и доста за реновирање, а кредитот, здравје, ќе го плаќаме подолго време. Ве канам на кафе во својот дом и да видите за што станува збор. Се надевам дека тие што обвинуваат еден ден и самите ќе дозволат да ѕирнете во нивното секојдневие. Па, и да направите споредба…“.

ШТО ВЕЛАТ ОФИЦИЈАЛНИТЕ ПОДАТОЦИ?

„Фокус“ изврши проверка во Катастарот на недвижности, од која произлезе дека Арбен Таравари, преку имотен лист со број 47531, поседува земјиште од 100 квадратни метри и станбен објект-куќа од 261 квадратни метри, на улица Бриселска во Карпош. Всушност, објектот е лоциран на катастарска парцела со број 1432/2, во рамки на катастарска општина Карпош.

Впрочем, Таравари куќата уредно ја пријавил во анкетниот лист доставен до Антикорупциската комисија, каде навел дека ја стекнал по пат на купопродажба за цена од 9.2 милиони денари или 150 илјади евра. Во анкетниот лист не е наведено кога е склучен договорот, но, според одговорите што ги добивме од Таравари, куќата ја купил во 2011 година со помош на кредит.

Во однос на нашето прашање дали куќата е купена од функционер на ДУИ, како што го обвинуваат ВМРО-ДПМНЕ и Николоски, Таравари ни рече дека нема таква информација. Како што истакна тој, куќата му ја нашол пријател, а се договарал со жена која нема врска со политиката. Сепак, не откри за кои луѓе станува збор.

КУМОВИТЕ СТАНУВААТ СОСЕДИ

Официјалните податоците што ги обезбедивме покажуваат дека во непосредно соседство на новиот дом на Арбен Таравари недвижен имот поседува неговиот сопартиец Фатмир Меџити, кој е предложен за нов министер за здравство, на местото на Беким Сали до Алтернатива. Конкретно, Меџити поседува објект од над 300 квадратни метри лоциран на катастарска парцела број 1328, спроти куќата на Таравари.

Неговата биографија открива дека дека Меџити во моментот работи на скопската Клиника за неврологија, како специјалист-невролог во Одделот за главоболка и болни синдроми. Додека Таравари своевремено беше министер за здравство во 2017 година, Реџепи бил член и претседател на Управниот одбор на Фондот за здравство. Згора на тоа, Таравари и Меџити се во кумски релации.

Освен што се наоѓа спроти објектот на кумашинот и сопартиец Меџити, нашите проверки открија дека куќата на Таравари се наоѓа веднаш до куќа во сопственост на Љупка Еда Јахоска, која го поседува соседниот плац со површина од 450 квадратни метри на катастарска парцела со број 1440, заедно со објект од 161 квадратни метри.

Од јавно достапните информации се издвојува една објава на сајтот Академик, кој во 2014 година објавил текст по повод обуката што ја одржале за јавни набавки наменета за економски оператори. Еден од учесниците на оваа обука била споменатата Јахоска, која, како што пишува Академик, учествувала во својство на економист во компанијата „Пуцко Петрол“.

Инаку, Јахоска има исто презиме како сопствениците на оваа компанија, која своевремено беше во сопственост на актуелниот пратеник од редовите на ДУИ Исмаил Јахоски, кој пред неколку години кормилото му го препушти на неговиот син Асмир Јахоски. Воедно, според Централниот регистар, Јахоска ја поседува компанијата „Вест Балкан Стоне“, која во 2018 година добила концесија за експлоатација на минерална вода во Пласница.

Влатко Стојановски

Поврзани новости