Крај на доминацијата на Вимблдон, Новак ја предаде круната: Алкараз е новиот шампион

by Fokus

Крај на доминацијата на Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, Карлос Алкараз е нов шампион. Српскиот тенисер не успеа да дојде до својот 24. Грен слем трофеј, бидејќи денеска во Лондон загуби од најдобриот тенисер во светот по пет сета и повеќе од четири часа исцрпувачка битка – 3:2 (1:6, 7:6, 6:1, 3:6, 6:4).

Српскиот тенисер и четирикратен последователен шампион на Вимблдон, на тој начин не успеа да ја продолжи одличната резултатска серија на централниот терен на „Ол Ингланд клуб“, каде по десет години доминација и 39 победи во низа, го доживеа својот прв пораз по финалето со Енди Мареј во 2003 година. И во кој момент…

Шпанскиот тенисер одигра меч за паметење. За разлика од полуфиналето на Ролан Гарос, овојпат не се мачеше со грчеви, а со право го нарекуваат наследник на Рафаел Надал, покажа денеска во Лондон, каде го запре четирикратниот последователен шампион во походот по осмиот титулата и рекордот на Роџер Федерер, кој според сите сметки ќе остане недопрен најмалку уште една година.

Ова беше втор пораз за Новак во нивниот трет меѓусебен натпревар и прв на Вимблдон по Семи Квери во 2016 година, без примопредавање на Томаш Бердиг следната година без одиграна минута. Оттогаш, Ѓоковиќ врза 34 победи во Лондон, каде што цела деценија не загуби играч од Топ 10, но денес потклекна во таа кампања, оставајќи го без победа во своето 35. Грен слем финале, а во исто време шанса да се комплетира календарскиот слем на УС Опен во продолжението од сезоната.

Карлос Алкараз, пак, по титулата на американско тло, стигна до вториот мајор во кариерата, а покрај чекот од 2,7 милиони долари, освои и уште 2000 поени, кои уште повеќе ќе го зацврстат на врвот. на АТП листата од утре. Тој исто така стана вториот Шпанец по Мануел Сантана кој стигнал до подиумот на Вимблдон.

Што се однесува до самото финале, Новак со повеќе енергија влезе во мечот. Освен тешкотиите во првиот сервис гем, кога требаше да ја одбрани брејк-точката на својот ривал од Шпанија, Ѓоковиќ беше повеќе од расположен во воведниот сет, каде што стекна капитална предност со брејкови во вториот и четвртиот гем. , додека беше речиси непобедлив на свој сервис.

За разлика од воведниот, вториот сет донесе многу подобра игра на Алкараз. Шпанецот се консолидираше зад основната линија и веќе на стартот доби брејк и водство од 2:0. Но, Новак набрзо одговори со риб-брејк и со правилни решенија во нападот стигна до израмнување (2:2). Потоа се играше натпревар по натпревар, со малку подолга размена на удари, во која подобро се снајде 20-годишното момче од Мурсија.

Ѓоковиќ не можеше да го пронајде својот потпис, но и покрај тоа одолеа на нападите на најдобриот светски тенисер и на крајот потклекна во тај-брејкот. Во тој дел од играта Новак имаше 3:0, па дури и сет поен при водство од 6:5, но со серија неизнудени грешки му дозволи на Шпанецот да се врати во мечот и во тек неговата серија од 15 последователни победи во тај-брејковите на Грен слем турнирите – 8:6.

Тоа беше и првиот загубен тај-брејк за Новак по 13 нерешени средби оваа сезона, а да биде уште полоша, лошата игра од крајот на вториот сет се пренесе во третиот. Новак се мачеше да го погоди првиот сервис (67 проценти). На 16-годишното момче од Шпанија му одговараше подолга размена, која набрзо дојде до предност, а потоа и водство од 3:1, иако Ѓоковиќ имаше две брејк можности во четвртиот гем.

Сепак, клучен беше маратонскиот, петти натпревар, кој траеше речиси половина час. Новак и Алкараз играа како во транс. Внимателно се бореа за секој поен, а на крајот среќата го фаворизираше шпанскиот тенисер. Тој ја искористи седмата брејк топка за да поведе со 4:1, а потоа во забавен ритам ги доби следните два гејма. Тоа беше првпат на АТП-турнејата некој да го победи Ѓоковиќ со 6:1 во сет без да биде член на „големата тројка“.

Сепак, работите полека почнаа да си доаѓаат на свое место во четвртиот сет. Новак го подигна нивото на игра, особено на свој сервис, додека Алкараз почна да киксне. Иако Шпанецот имаше две брејк можности во вториот гем, светскиот рекет број еден не ги искористи шансите. Често се мачеше да најде решенија за дијагоналите на Ѓоковиќ, кој својот најдобар тенис го одигра токму во петтиот гем, кога направи клучен брејк, за уште еднаш да ја потврди доминантната партија, во деветтиот гем за 6:3 и израмнување во сетови. – 2:2.

Сепак, во решавачкиот, тој остана без моќ, додека Алкараз смени во поголема брзина. Играше речиси беспрекорно. Иако во вториот гем требаше да ја одбрани брејк топката на Србинот, во следниот гем успеа да му го одземе сервисот на шампионот, а потоа со сигурна игра ја одржуваше предноста до крајот. Ѓоковиќ во неколку наврати беше во ситуација да се врати во мечот, но на крајот му недостигаше малку енергија и среќа.