Коѕијас: Заев даде согласност за промена на името, ако има договор двете земји ќе станат најблиски пријатели

by fokus 19:48
19:48

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас попладнево изјави дека македонскиот премиер Зоран Заев дал согласност за промена на името.

-Имаме многу заеднички интереси со ПЈРМ и ако најдеме решение за името, двете држави ќе станат најблиски пријатели на Балканот,. Ние бараме одржлив, договор на долги патеки со нашиот сосед. Целта на грчката надворешна политика е да се решат проблемите, а не да останеме покрај и со проблемите, рече Коѕијас.

- Advertisements -

Поврзани новости