Кошаркарите на Мајами Хит со победата на Бостон Селтикс одат во финале на НБА

by Fokus

Кошаркарите на Мајами Хит го запреа извонредното враќање на Бостон Селтикс во финалето на Источната конференција, постигнувајќи го решавачкиот меч со 103-84 за пласман во финалето на НБА.

Џими Батлер беше главна ѕвезда, постигнувајќи 28 поени, седум скока и шест асистенции, додека Хит, кои водеа во серијата од седум натпревари со 3-0 пред да бидат врзани со 3-3, стигнаа до овогодинешното шоу.

Мајами Хит ќе игра со Денвер Нагетс во финалето.

Првиот натпревар ќе се игра во Денвер во четврток

Тренерот на Хит Ерик Споелстра рече дека никогаш не се сомневал во издржливоста на неговиот тим.

„Понекогаш треба да страдате за работите што навистина ги сакате. ваа група покажа цврстина кога има неизбежни разочарувања и неуспеси, но ја имаше таа упорност да се подигне, тој колективен дух да продолжи да напредува“, рече тој.

Мајами Хит се борат за четврта титула во НБА лигата и прва од 2013 година, додека Денвер Нагетс, кои ги победија Лос Анџелес Лејкерс во плеј-офот за Западната конференција, се во потрага по прва шампионска титула.

Поврзани новости