Короната ги приземји летовите на лондонскиот аеродром Гетвик

by Fokus

Лондонскиот аеродром Гетвик оваа недела се соочува со повеќе прекини на летовите, но овој пат тоа не е поради штрајк.

Епидемијата на коронавирус приземји авиони на лондонскиот Гетвик, вториот по големина аеродром во Обединетото Кралство.

Од недела, дневниот лимит во Гетвик беше намален на 800 летови за да се одржи безбедноста. Поради епидемијата откажани се вкупно 164 летови. Аеродромот рече дека се надева дека ограничувањата ќе му помогнат да избегне откажувања во последен момент.

Околу 30 отсто од контролорите на летот се надвор од авионот поради коронавирусот, а само во понеделникот откажани се 50 летови, најмногу од easyJet. Сепак, многу други летови доцнеа и до седум часа поради недостиг на персонал.

Се проценува дека околу 8.000 патници останале без превоз, главно на линиите за Белфаст и Даблин.

Петок ќе биде најпогоден од рестрикциите, со 65 летови помалку од планираните.  Бритиш ервејс, РајанЕр и Изи џет ќе мора да откажат некои летови.

Поврзани новости