Божиновски останува генерален секретар на владата

Владиниот генерален секретар е член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, каде извесен период ја извршуваше и функцијата партиски генерален секретар.

Беџети му забележува на судството за „Монструм“

Сепак, веќе поранешниот министер за правда смета дека судството му ги заштитил угледот и честа со пресудата дека Фазлиу го наклеветил со тврдењата оти бил фатен со дрога и оружје во една скопска дискотека.

„Цивил“ за случајот Куртишова: За излез од земјава потребен е само...

Невладината Цивил најостро ја осудува одлуката на службеното лице од пасошката контрола на МВР на скопскиот аеродром „Александар Велики“ да не ѝ дозволи на Емра Куртишова, актерка во Театар за деца и младинци – Скопје, да ја напушти земјава

Владата ќе ги отпише долговите на социјално ранливите категории

Влада на денешната седница го усвои Предлог-законот за отпис на долговите на социјално ранливите категории, односно се предвидува владата да им ги отплати сметките за струја, парно и радиодифузна такса.

И „Викторија Сикрет“ застана зад Чико – парализираното куче од Македонија...

„Ние дониравме, дали дониравте и вие? Ве молиме, проширете ја оваа порака“, се вели на официјалната Фејсбук страница на „Викторија Сикрет“ за парализираното куче-херој од Македонија, Чико

Физика и Хемија ќе се учи и од прво до трето...

Од следната учебна година, учениците од прво до трето одделение, ќе изучуваат нови предмети, кои досега се учеа во повисоките одделенија, како физика, хемија, биологија и научно истражување.

Актерката Куртишова тврди: Ме вратија од аеродром бидејќи сум Ромка!

Актерката Емра Куртишова иако ги имала сите потребни документи, вчера беше вратена од скопскиот аеродром. Не ѝ беше дозволено да ја посети нејзината сестра во Констанц, Германија. Таа за Фокус го раскажува нејзиното патешествие и тврди дека била дискриминирана само затоа што е Ромка.

Како ли само бил оценет овој одговор на екстерните испити?

Ова е едно од двосмислените прашања на екстерното оценување. Останува отворено како ли бил оценет овој одговор - дали се ценела искреноста на ученикот или пак неговите познавања за семејните стебла?

За Петковски, живееме во режим, додека Јакимовски и дава поддршка на...

Петковски остана на ставот дека изборите не беа фер и демократски, дека се фалсификувани и дека народот гласал под закани и притисоци.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е крајно неодговорен политичар

Владејачката партија остро реагираше на денешната прес конференција на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, посочувајќи дека е крајно неодговорен политичар, подготвен целата држава да...

НДП влегува во Собранието

НДП влегува во Собранието, откако Државната изборна комисија (ДИК) го известила вчера Собранието на Македонија дека Мирсада Емини - Асани го прифаќа мандатот.

Собранието ја изгласа новата влада

Како и досега, министер за финансии ќе биде Зоран Ставревски, за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, за надворешни работи Никола Попоски, за транспорт и врски Миле Јанакиевски, за здравство Никола Тодоров, за труд и социјала Диме Спасов, за култура Елизабета Канческа-Милевска, за информатичко општество и администрација Иво Ивановски.

Заев ќе му испорача пет барања на Груевски, прво е формирање...

Тој нагласи дека прв услов во преговорите е формирање техничка влада, што ќе спроведе слободни фер и демократски избори. Покрај тоа, бара и одвојување на партијата од државата, регулација на медиумите и правична застапеност на опозицијата на јавниот сервис МРТВ и на останатите медиуми, прецизирање на Избирачкиот список и попис на населението.

Роза Топузова-Каревска се појави во Собранието

Настапот можете да го следите на Собранискиот канал или на интернет

Метеоролозите смируваат: дождот е нормална работа, од недела ќе го осетиме...

Во случајов имаме ладен ладен воздух кој доаѓа од север и влага од медитеранот. Комбинацијата од овие две работи го дава овој резултат. Слична ваква ситуација имавме и во 1996 година“, велат метеоролозите.

Црна Гора удира по неистомислениците: Борецот против корупција обвинет за секс...

„Информер“ ги повикува читателите да истражат дали снимката на една жена која е вклучена во интимен однос со куче е всушност претседателката на МАНС, Вања Чаловиќ. Ова е само еден од серијата текстови што во последниве денови се објавуваат против Чаловиќ, жената која ги откри најголемите корупциски скандали во Црна Гора поврзани со изборната корупција и кршењето на човековите права.

Заев: Ако на Груевски му беше важна правдата ќе бараше 1...

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по завршувањето на рочиштето во Осносвниот суд Скопје 2, каде што премиерот Никола Груевски го тужи за клевета, истакна дека и покрај се очекува фер судење.

СДСМ: Кој и зошто го следи Заев?

Очекуваме одговори од „Дневник“ и Министерството за внатрешни работи, велат од опозицијата

Одбраната на Заев: Прво да се рачисти аферата „Македонска банка“, па...

Кривичниот суд првин да ја расчисти наводната криминална продажба на „Македонска банка“, а потоа лидерот на СДСМ, Зоран Заев и премиерот Никола Груевски да се „пресметаат“ пред граѓанскиот суд, каде што Груевски го тужи Заев за клевета.

Груевски пред пратениците ја образложи владината програма

На собраниската седница за изброр на новата влада не присуствува опозициската коалиција предводена од СДСМ.

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ