Карантин за викенд ќе го намали бројот на заразени и починати, тврди Даниловски

by fokus 13:15
13:15

Викенд-карантин е една опција за намалување на бројот на заболени и починати од ковид-19, вели епидемилогот Дрaган Даниловски во гостување на Телевизија 24.

„Начинот за да се намали бројот на позитивни и починати е со спроведување на 24 часовен карантин, полициски час од 24 часа во траење од еден викенд, ако треба и да се повторува, со што ќе се спушти нивото на позитивни, а со тоа и бројот на починати. Дали ќе биде тоа спроведено зависи од проценките на одговорните колеги во Комисијата за заразни болести којашто го советува министерот“, вели Даниловски.

- Advertisements -

Доколку нема нови мерки, со вакво темпо, според Даниловски до март ќе стекнеме колективен имунитет.

Поврзани новости