Јакимовски излезе од суд: Кон одредени луѓе немам намера да се извинувам

by fokus 17:41
17:41

Фото: Слободен печат

Нити сме ја злоупотребиле службената положна, нити имало организиран криминал нити некој нешто украл, ниту дома однел нешто. Општината е таму, плоштадот е таму. Нема смисла што се малтретираат повеќе колеги за работи што немаат врска со било каква корупција – изјави поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, по излегувањето од Кривичниот суд каде беше на распит пред судија на претходна постапка.

- Advertisements -

Судијата одлучи да ги прифати барањата на Основното јавно обвинителство, на Јакимовски и неговите поранешни соработници да им одреди мерки на претпазливот и да им ги одземе патните исправи.

Во врска со навредите кои ги упати кон новинарите при доаѓањето во судот, Јакимовски рече дека нема намера да се извинува.

-Кон одредени луѓе немам намера да се извинувам, на оние кои се коректни сакам да ги поздравам на нивната коректност и сакам да им честитам за нивната професионалност, кон оние кои не се професионални немам намера да се извинувам – рече Јакимовски.

Поврзани новости