Гужвата се зголемува: Од петок ќе се блокираат и раскрсниците во Скопје

by fokus

Приврзаниците на „Македонија блокира“ кои се противат на уставните измени најавија дека покрај 24-часовното блокирање на просторот пред Собранието, од петок ги прошируваат активностите со блокади и на раскрсници во Скопје во попладневните часови.

Драган Угриновски на денешната прес-конференција информира дека се свесни оти поради тоа сообраќајот од петок ќе биде значително отежнат и затоа повикуваат на разбирање од страна на граѓаните.

– Ова не го правиме за личен интерес, партиски или за интерес на некое друго здружение, туку за одбрана на светото македонско име, идентитет, историја и традиција на македонскиот народ, рече Угриновски.

Во однос на најавените пет јавни дебати и дијалог за Нацрт-амандманите за измена на Уставот што ќе ги организира Владата, Угриновски рече дека тоа е уште една голема измама од власта доколку се погледне списокот на учесници на дебатите.

Од „Македонија блокира“ го повикуваат премиерот Заев да учествува и на јавна дебата за уставните промени организирана од нив. Повторија дека цел на нивните активности е распуштање на Собранието и распишување нови избори.

Поврзани новости