Грција бара меѓународен притисок врз Македонија за името

by Фокус 12:50
12:50

Еден од приоритетите во грчката надворешна политика е решавање на проблемот со името на Македонија, но меѓународната заедница треба да изврши поголем притисок врз македонските власти, изјави грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас.

– Проблемот не е во името, туку во она што се крие зад името – иредентизмот – рече тој во интервју за грчката телевизија Алфа.

- Advertisements -

Поврзани новости