Горски: Можеби ќе треба еднаш годишно да се вакцинираме против Ковид-19

by Fokus 08:23
08:23

Извршниот директор на американската компанија „Џонсон и Џонсон“, Алек Горски изјави дека најверојатно луѓето ќе треба да се вакцинираат против Ковид-19 еднаш годишно во следните неколку години, како сезонската вакцина против грипот.

Тој додаде дека како Ковид-19 се шири така може да мутира.

- Advertisements -

– Секој пат кога ќе мутира вирусот, можеме да видиме нов вид, уште една мутација што може да влијае врз неговата способност да се одбрани од антителата или да има поинаква реакција не само на терапијата туку и на вакцината, посочи Горски.

Поврзани новости