Додик: Злосторот во Сребреница го започнаа муслимани во усташки униформи

by fokus 22:02
22:02

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик испрати голема провокација, велејќи дека „злосторот во Сребреница го започнале муслимани со усташки униформи.

„Злосторот во Сребеница бее договорена трагедија со намера за демонизација на Србите. Тој злостор го започнаа муслиманите облечени во усташки униформи“, рече Додик.

- Advertisements -

Масакрот во Сребреница се случил од 11 до 23 јули, 1995 година. Тогаш, биле убиени над 8.000 босански муслимани, претежно мажи.

 

Поврзани новости