ДИК во 11 часот на јавна седница ќе одлучува за приговорите

by fokus 11:49
11:49

Државната изборна комисија денеска во 11 часот ќе одржи седница на која ќе одлучува за приговорите кои партиите ги поднесоа за изборниот процес. Седницата ќе биде отворена за јавноста и ќе се одржи во големата сала на ДИК.

-Единствена точка на дневен ред ќе биде разгледувањето и одлучувањето по приговорите поднесени од подносителите на листи на кандидати за пратеници во Собранието, а кои се однесуваат на постапката за гласање и на постапката за сумирање и за утврдување на резултатите, се вели во соопштението на ДИК.

- Advertisements -

СДСМ и БЕСА поднесоа по осум приговори. Од двете партии велат дека доколку им се освојат приговорите ќе дојде до промена на бројот на мандати.

Поврзани новости