ДИК: Стево Пендаровски е нов претседател на државата

by Fokus

ДИК на денешната прес-конференција го објави мнозинството неофицијални резултати, од кои се заклучува дека Стево Пендаровски е нов претседател на Македонија.

„816 649 гласачи кој го дале својот глас, или 46.44 отсто. Кандидатот Горадана Силјановска-Давкова доби 363 980 гласа, додека пак Стево Пендаровски добил 423 292 гласа или 51.83 % проценти од избирачите кои гласале. Можам да заклучам дека денениот изборен ден е во фер и коректна атмосфера. Немаше пријави за било какви нерегуларноти на избирачките места. Им честитам на граѓаните за упорноста и истрајноста. Можам да кажам дека имавме добри кандидати кои се однесуваа прилично коректно“, истакна првиот човек на ДИК, Оливер Дерковски.

Официјалните резултати ќе бидат соопштени во текот на утрешниот ден.

Поврзани новости