Џамбаски лут поради договорот со Фронтекс потпишан на македонски

by fokus

Бугарскиот европратеник од редовите на ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски, ги нападна политичките партии во Бугарија ДПС, ГЕРБ, Продолжуваме со промените и Демократска Бугарија поради потпишувањето на договорот со Фронтекс меѓу Европската Унија и Македонија дека дозволиле легитимирање за „лагата македонски јазик“.

-Вчера Урсула фон дер Лајен и Димитар Ковачевски потпишаа договор за управување со границите. Се потпиша и на ‘македонски’, без фусноти, без посебни мислења. Ова го потенцира и претседателката на ЕК дека договорот е потпишан на македонски, како што вети, вели Џамбаски во објавата.

Македонците, вели Џамбаски, сега слават поради неуспехот и нихилизмот на овие 170 претставници кои, според него, ги отпишале бугарската историја, јазик и култура.

-Браво Борисов, Петков, Иванов и Карадај. Влеговте во историјата, покрај Георги Димитров, Кимон Георгиев, Трајчо Костов и другата комунистичка ништожност. Тие, како тебе, направија се за да им угодат на странските господари и да ја пречкртаат светата кауза на Бугарите со генерации – Македонија. Не е изненадување. Вие сте нивни достојни наследници и проекции. Срам и срам што дозволивте Македонците да се гостат на сметка на бугарската чест и достоинство. Плукате по случајот на Климент Охридски, браќа Миладиновци, проф. Лубомир Милетиќ и сите познати и непознати Бугари кои придонеле за развојот на бугарската култура и јазик, кој веројатно наскоро ќе испадне `македонски`. Засекогаш ќе владее срамот над предавниците на бугарската кауза!,напиша Џамбаски.

Поврзани новости