Бројката на уапсени заговороници на пучот во Турција достигна 6.000

by Фокус 15:22
15:22

Бројот на уапсени учесници во обидот за државен удар во Турција се повеќе се зголемува, така што оваа бројка денеска достигна околу 6 000.

Како што најави турскиот министер за правда Бекир Боздаг, големото чистење на турската држава и нејзините институции продолжува, па бројот на уапсени дополнително ќе се зголемува.

Еден од уапсените е и поранешниот командант на военото воздухопловство, генералот Акин Озтурк.

Турската влада соопшти дека по неуспешниот преврат, во кој загинаа 265 луѓе, само од војската притворени веа 2.839 лица.

Поврзани новости