Утре продолжуваат преговорите во Пржино

by Фокус 14:46
14:46

По внатрепартиските консултации што се одвиваат викендов, утре најверојатно ќе продолжат преговорите за излез од политичката криза меѓу четирите партии кои се потписнички на Договорот од Пржино.

Ова го потврди и членот на Извршниот одбор на СДСМ, Љупчо Николовски, кој додаде дека социјалдемократите остануваат на нивните позиции.

-Се надевам дека ќе се дојде до договор после вразумувањето на другите учесници во целиот овој процес, особено на ВМРО-ДПМНЕ – рече Николоски.

Во однос на спорот околу ингеренциите на министерот за внатрешни работи, тој додаде:

„Согласно законите во Република Македонија, Законот за Влада, со министертвата раководат министрите и не може да се прави исклучок со МВР да раководи некој друг…“.

Поврзани новости