Британски разузнувачи: Во Украина се формираат борбени линии додека војната се подготвува за „нова фаза“

by Fokus 16:56
16:56

Руските сили собираат трупи на југот на Украина пред претстојната контраофанзива на Киев, во услови кога петмесечната војна, се чини, дека влегува во „нова фаза“, објавија денеска британските разузнавачи, пренесува ДПА.

Британското Министерство за одбрана очекува најтешките борби да се префрлат на јужно, кон 350-километарската линија на фронтот што се протега од близина на Запорожје до Херсон, паралелно со реката Днепар

Поврзани новости