Заев очекува нови предлози за името до крајот на годината

by Фокус 15:47
15:47

Премиерот Зоран Заев денеска во Драч изјави дека очекува од специјалниот претставник на Обединетите нации во разговорите за прашањето за името меѓу Грција и Македонија, Метју Нимиц, да добие нови предлози до крајот на годинава.

– Очекувам до крајот на годината да има нови идеи од Нимиц за решавање на овој проблем. Убеден сум дека позитивниот амбиент што постои во целиот регион и позитивниот однос на Македонија со сите земји од регионот може само да бидат од полза за решавање на вака чувствително прашање – рече Заев.

- Advertising -

Во врска со Законот за употребата на јазиците, Заев истакна дека значењето законот се гледа во тоа што тој е дел од владината програма.

– Владата го донесе законот. Ќе се разговара за законот во септември во Парламентот. Очекувам, и уште еднаш ја покануваме опозицијата да учествува во тоа. По гласањето на законот, Венециската комисија и нашите институции ќе имаат можност да дадат коментар за него. Новиот закон ги поврзува нашите граѓани и сакаме да го подобриме законот бидејќи е право на нашите граѓани на начин за градење на едно општество за сите граѓани во нашата земја – посочи премиерот на Македонија.

Поврзани новости