Антиваксерите во Франција може да добијат забрана за користење јавен превоз

by fokus 17:10
17:10

На луѓето кои одбиваат да се вакцинираат против новиот коронавирус може да им се забрани да користат јавен превоз во Франција. Тоа е наведено во нацрт-законот што предизвика протест на опозициските политичари.

Премиерот Жан Кастекс доби поддршка од владата вчера за нацрт-законот насочен кон обезбедување правна рамка за дејствување во здравствени кризи, вклучително и борба против коронавирусот. Според текстот, што сега ќе биде доставен до Парламентот, може да се бара негативен тест за коронавирус или доказ за превентивен третман, вклучително и вакцинација, од луѓето за да обезбедат пристап до транспорт или одредени локации, како и одредени активности.

- Advertisements -

Анкетите за јавното мислење покажуваат дека 55 отсто од Французите нема да вакцинираат против коронавирус – едно од највисоките нивоа во ЕУ. Кампањата за вакцинација во Франција ќе започне в недела. Претседателот Емануел Макрон вети дека вакцинацијата е препорачлива, а не задолжителна.

Но, опозициските политичари остро го критикуваа законот. Според опозицијата, владата на Макрон планира „здравствена диктатура“ што ги напаѓа граѓанските слободи.

Поврзани новости