Од обвинителството откриваат, возачот што ја прегази новинарката бил пијан и под дејство на марихуана

by Фокус 10:00
10:00

Од Основното јавно обвинителство информираат дека осомничениот 37-годишен скопјанец, кој во вторникот ја прегази новинарката Сузана Тодоровска, во моментот на несреќата бил под дејство на алкохол, но резултатите од урината покажале и дека користел марихуана.

-Според првичните сознанија добиени од анализата на крвта и урината од возачот на автомбилот, констатирано е дека истиот бил под дејство на алкохол. Имено, во крвта се пронајдени 1.52 промили алкохол, додека пак во урината 2.41 промили. Во урината на осомничениот се детектирани и метаболити од психоактивна сустанца што ја содржи растението канабис, се вели во соопштението на Обвинителството.

- Advertisements -

Од Обвинителството додаваат дека се преземаат истражни мерки против осомничениот, истакнувајќи дека надлежен јавен обвинител извршил увид на лице место по случената сообраќајна несреќа.

-Издадени се наредби за вештачења, подигнати се траги од местото на настанот. Обвинителот нареди и вршење на обдукција над починатото лице. Надлежниот обвинител донесе Наредба за спроведување на истражна постапка. Против осомничениот кој во моментов е на болничко лекување, ќе бидат преземени натамошни активности во насока на обезбедување на докази и расветлување на настанот., велат од Обвинителството.

Поврзани новости