Откако Никола Бакрачевски одлучи да се врати на својата докторска професија, ВМРО-ДПМНЕ ќе кандидира друг доктор за градоначалник на Охрид. Станува збор за докторот Митко Тилев.

Конечната одлука и официјализиција на кандидатурата треба да биде донесена вечерва во рамки на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид.

Претходно, досегашниот градоначаник Бакрачевски се повлече по еден мандат, а дојде и до промена во врвот на Општинскиот комитет на партијата во Охрид.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.