ВМРО-ДПМНЕ: Владата на Заев и министерот Николовски се најголемата елементарна непогода...

„Владата на Заев и министерот Николовски се најголемата елементарна непогода за Република Македонија, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. - Никаде, баш никаде ги немаше додека огнени стихии...

Основен суд Скопjе: Не сме ја добиле одлуката дека СЈО го...

До Кривичниот суд не е доставена никаква одлука од страна на Апелациониот суд Скопје со која предметот се презема од СЈО. А таква одлука...

Хан: Западниот Балкан е тава полна со маслo, доволно е само...

Ако не извезуваме стабилност, ќе увезуваме нестабилност - тоа важи како за Балканот, така и за преостанатото соседство на ЕУ, оценува еврокомесарот за проширување...

105 скопјани повредени од уметничкото лизгање по улиците, никој не ги...

Во текот на денешниот ден скопјани мораат да ги развиваат своите вештини за уметничко лизгање кога се движат низ градот. Додека чистењето на булеварите...

Коѕијас денеска во официјална посета на Скопје, ќе се сретне со...

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас денеска пристигнува во еднодневна официјална посета на Македонија. Тој во Скопје ќе има средби со шефот на...

Дачиќ: Живаљевиќ требаше да извести дали при упадот во македонското Собрание...

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ во четврток изјави дека припадникот на БИА, Горан Живаљевиќ со влезот во македонското Собрание ноќта кога во него...

Астрономски трошоци за ископ на јаглен: Дали ни јагленисуваат парите?

  Текстот е објавен на 18 октомври 2013 година во неделникот „Фокус“ во бројот 941   Народниот избраник од редовите на СДСМ, Благоја Стојановски ја отвори темата...

Тодоров си оди од министерското столче, но апаратите за отпечатоци на...

И, покрај тоа што техничкиот министер за здравство Никола Тодоров е во заминување, сепак тој не се откажува од идејата за поставување на апарати...

Рама: Албанците во Македонија не се борат за фотељи

Заедничката платформа на албанските политички лидери во Македонија за преговорите за формирање на македонска влада е историска, оцени албанскиот премиер Еди Рама. Тој на фејсбук...

СЈО во 11 часот ќе отвори нов случај „Таргет“

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за денеска во 11 часот најави прес-конференција, на која ќе ја информира јавноста за новиот случај „Таргет“. Неофицијално дознаваме дека овој...

Бочвaрски ќе биде кандидат за градоначалник на Штип од СДСМ

Пратеникот Благој Бочварски, кој неодамна стана потпретседател на СДСМ, ќе биде кандидат за градоначалник на Штип на претстојните локални избори. Оваа одлука на партиската централа...

Теута се пофали дека со помош од владата конечно го решила...

Овој простор што долго време беше користен како претоварна станица, а потоа и се претвори во дива депонија, сега е целосно исчистен, дезинфициран и...

ГАЛЕРИЈА: Ракометарите на европскиот шампион Вардар ја слават титулата на скопскиот...

Неколку илјади граѓани ги пречекаа ракометарите на Вардар на скопскиот плоштад, кои пристигнаа во земјава откако викендов станаа европски шампион, победувајќи ги гигантите Барселона...

Груевски загрижен за нарушувањата на изборниот процес

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денес заедно со членовите на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски и Никола Попоски остварија средба со претседателот на...

Могерини: Приближувањето на Западен Балкан кон ЕУ e мој приоритет

Приближувањето на земјите од Западен Балкан кон Европската унија ќе биде еден од моите два приоритети за работа во наредниот период, заедно со зацврстување...

СДСМ: Професори на родителкса делат флаери од ВМРО-ДПМНЕ

Штипски професорки на работа делеле пропаганден материјал од ВМРО-ДПМНЕ, обвини денеска претседателот на ОО СДСМ Штип и кандидат за пратеник, Владимир Милошев, покажувајќи п -...

Денеска судење за „Тврдина 2“

Началникот на Петтата управа, Горан Грујовски, кој е првообвинет во случајот на СЈО, „Тврдина 2“, дојде во судница. Во Судот влегоа и обвинители од СЈО....

Притвор за човекот што пукаше во независен кандидат за градоначалник на...

Лицето кое пукаше во независниот кандидат за советник во Општина Кичево, Алит Абази, доби триесет дневен притвор. Станува збор за 58-годишниот А.А. од кичевското село...

Хајндл во посета на Скопје, се очекува притисок за излез од...

Германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл кој денеска пристигнува во Скопје., во текот на утрешниот ден се очекува да се сретне со потписниците на Договорот од...

Собранието подновено, се отвори свечената сала

Нова свечена сала во Собранието беше отворена синоќа. - После шест години, денес, конечно можеме со гордост да истакнеме дека најобемната и најсложената реконструкција, надградба...

НАЈПОПУЛАРНИ