Град Скопје вработува 50 нови пожарникари

Град Скопје годинава ќе вработи 50 пожарникари. Советот на Град Скопје на денешната осма седница ги усвои одлуките со кои се дава согласнот на...

ВМРО го обвини крушевскиот градоначалник дека се манијачи низ шумата, тој...

УМС ВМРО – ДПМНЕ Крушево го обвини крушевскиот градоначалник Томе Христоски за манијачење, односно дека ги следи, се манијачи и се грижи за сексуалниот...

АРХИВА Падна „Груевизмот“: А сега, редот е на Хорхе!

Текстот е објавен на 27 октомври, 2017 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1151 Пишува: Александар ДИМИТРОВ Македонија полека и макотрпно почнува да се гради за...

Обезбедувачот на Спасовски: Со јамки ги ловеа пратениците

Сашо Тасевски, обезбедувањето на Оливер Спасовски денеска сведочеше во Кривичниот суд, за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села од Алијансата за Албанците во...

Обвинетите во „Сопот“: 15 години велевме дека сме невини

Обвинетите во предметот „Сопот“, кој беа осудени за тероризам, пред случајот да го земе Специјалното јавно обвинителство, денеска откако СЈО го повлече обвиненеието, рекоа...

Јанева: Предистрагата за „Сопот“ разоткрива друга теорија

Нема докази дека обвинетите во предметот „Сопот“ го сториле кривичното дело што им се става на товар, порача специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по...

Ристески пред опожарената викендица: Пожарот е подметнат и политички мотивиран

Советникот на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Ристерски, денеска од пред својата опожарена викендица во прилепско рече дека се сомнева дека зад пожарот стојат политички мотиви....

Новинарка во судница ги посочуваше насилниците кои го тепале Села

Цел на насилниците на 27 април во Собранието бил Зоран Заев, Талат Џафери и Зијадин Села, рече денеска во своето сведочење новинарката во Кривичниот...

„Ќе одиме на гости кај Ременска вечер, ќе има ли печење?“,...

Пратеничката на СДСМ, Фросина Ташевска Ременски, денеска ќе поднесе кривични пријави против учесниците на синоќешниот протест пред нејзиниот дом. Таа тврди дека демонстрантите се...

СЈО бара казна затвор за Ивона Талевска

Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба до Апелациониот суд по однос на пресудата во случајот „Тифани“ каде на новинарката Ивона Талевска и беше пресудена условна...

Јанева го повлече обвинението за „Сопот“, вели дека нема докази

Специјалното јавно обвинителство го повлече обвинението за случајот „Сопот“. Како што рече шефицата на СЈО, Катица Јанева, која денеска се појави во судот, нема...

Бидејки му помогнал на Села во парламентот го деградирале на работното...

Сведокот Антонио К., кој денеска во Кривичниот суд сведочеше за претепувањето на Зијадин Села во Собранието, рече дека по овој настан и самиот претрпел...

ВИДЕО: Со какви недоличните коментари се служеа демонстрантите на протестот пред...

Четриесетина луѓе вчера вечерта се собраа пред домот на пратеничката на СДСМ, Фросина Ташеска-Ременски, на протест против носењето на Законот за употреба на јазиците. Протестот...

Сведок објаснува како го спасиле Села на 27 април: Од Брза...

Сведoкот на денешното рочиште за нападот на Зијадин Села во Собранието во детали опиша како Села бил евакуиран. Тој објасни дека кога го изнеле...

Заев почнува разговори за зголемување на парламентарното мнозинство

Премиерот, Зоран Заев, неделава планира да почне разговори за зголемување на парламентарното мнозинство. - Планирам да разговарам со партиите кои имаат пратеници во Собранието, а...

Очевидец сведочи за претепувањето на Села: Десетина души го шутираа од...

Очевидец на нападот на пратеникот Зијадин Села што се случи во Собранието на 27 април во моментот сведочи во Кривичниот суд. Тој раскажа дека...

Заев: Лично јас ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот, Зоран Заев, ги осуди протестите кои се одвиваат веќе неколку денови пред домовите на пратениците од СДСМ, по изгласување на Законот за употреба...

„Горна Македонија“ без превод е фаворит на Атина

Околу 55 параграфи, со сите отворени прашања, сместени на 20 страници, ги содржи грчката нацрт-предлог спогодба меѓу Македонија и Грција, соопшти грчкото радио „Атина...

Интервју со Арбен Таравари: Ни Груевски не се однесувал толку грубо...

Во интервју за најновиот број на неделникот Фокус, генералниот секретар на Алијансата за Албанците и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари, говори за разочарувањето од Заев,...

Судот го прифати барањето на Заев, но нема услови за гледање...

Судот го прифати барањето на премиерот, Зоран Заев, обвинет во случајот „Поткуп“, како и на неговите адвокати јавноста да биде присутна во судската сала...

НАЈПОПУЛАРНИ