Зоран Божиновски донесен во Судот

by Фокус 10:47
10:47

Под силно полициско обезбедување од затворот во Шутка, во Основен суд Скопје 1, утрово е донесен новинарот Зоран Божиновски, објави Плусинфо.

Божиновски беше уапсен на 21 април во Нови Сад и експресно екстрадиран во  во Македонија. Ова е првпат од екстрадицијата тој да биде изнесен пред суд. Тој се наоѓа во Истражниот затвор во Шутка, а понатамошната постапка против него ќе ја спроведува Министерството за правда.

Поврзани новости