Железничка несреќа во Белград, најмалку 15 повредени

by fokus

Најмалку 15 лица се повредени во судар на воз и товарна машина во белградската населба Рипањ, јавија локалните медиуми.

Портпаролот на Брзата помош Мирко Лутовац за Танјуг изјави дека на терен се два лекарски и еден транспортен тим. Некои од српските медиуми јавија дека ниту еден од повредените не е во животна опасност.

Инцидентот се случил на пругата кај тунелот во Рипањ, кога се судриле патнички воз и товарна градежна машина.

Полицијата е на терен, а железничкиот сообраќај во тој дел е во прекин.

Фото: Pink.rs

Поврзани новости