Земјотрес од 2,3 степени во Охрид

by fokus

Земјотрес со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала попладнево го стресе Охрид.

Потресот е регистриран во 12 часот и 40 минути, а според Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ во Скопје, потекнува од охридското епицентрално подрачје.

Епицентарот на земјотресот бил на само неколку километри од Охрид, во околината на селото Лескоец.

Поврзани новости