Зеленски повика на прекин на огнот

by fokus

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски повика денеска на итен прекин на огнот во источниот дел на земјата, каде во изминатите денови се интензивираа судирите меѓу проруските и украинските сили.

Тој, исто така, нагласи дека Украина ги поддржува мировните преговори во рамки на Трилатералната контакт група (ТЦГ), каде Украина учествува заедно со Русија и Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ).

– Ние сме посветени на интензивирање на мировниот процес. Го поддржуваме свикувањето на ТЦГ“, напиша Зеленски на Твитер.

Поврзани новости