Законот за азил утре пред пратениците

by Фокус 10:17
10:17

Измените на Законот за азил, кои во понеделникот поминаа на седница на Влада утре ќе се најдат пред пратениците во Собрание.  За утре, во 12 часот е закажана 56-тата пленарна седница со еднинствена точка на дневен ред – Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за азил и привремена заштита, по скратена постапка.

– Актуелната состојба и околностите кои бараат брзо постапување ја наметнаа потребата за свикување на оваа посебна седница со единствена точка на дневен ред, а со цел брзо донесување на предложените законски измени – се наведува во соопштението од Собрание.

- Advertisements -

Новите измени предвидуваат мигрантите кои ќе ја поминат границата за 72 часа или да ја напуштат Македонија или да побараат азил од првиот полицаец што што ќе го сретнат, а за време на нивниот престој ќе имаат право да користат јавен превоз.

Поврзани новости