Загина уште еден руски генерал

by Фокус

Од канцеларијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски соопштија дека украинската армија убила уште еден руски генерал, пренесува „Киев индипендент“.

Рускиот генерал Јаков Рјезанцев е убиен во Чорнобаивка, северно од Херсон, каде што се водат жестоки борби меѓу Украинците и Русите, тврди Олексеј Арестович, советник на Зеленски.

„Украинските сили го убиле командантот на 49. руска армија на Јужниот округ, генерал Јаков Рјезанцев, во напад на Чорнобаивка кај Херсон“, истакна Арестович.

Поврзани новости