Заев: Специјалистите ќе имаат 100.000 плата до крајот на мандатот

by fokus 20:29
20:29

До крајот на мандатот, како што ветивме, специјалистите во државата ќе имаат 100.000 денари плата и вкупната плата на сите вработени во здравството ќе расте со доволно мотовирачко темпо да ни останат тука во државата, рече премиерот Зоран Заев на денешната седница за пратенички прашања.

-Стоиме на нашите ветувања и ќе имаше пари за 15 отсто во 2018 година, уште од сега да ги најавиме на истекот на 2017 година, ако не се измачивте толку душмански врз државата сиве овие години наназад, па да мораме да имаме плаќање од 60 милиони евра обврска само во здравството во сите 120 здравствени институции, рече Заев.

- Advertisements -

Поврзани новости