Заев: Не е точно дека сме несериозни во набавката на вакцините

by Fokus 11:30
11:30

Додека речиси сите наши соседи масовно го вакцинираат своето население, Македонија е се уште на почетокот на вакцинацијата, а први се вакцинирани само дел од здравствените работници.

Најавените 200 илјади кинески вакцини се уште ги нема, а со тоа расте и револтот кај јавноста за набавката на вакцините. Први на удар се надлежните институции, кои велат дека има недостаток во производството на вакцини.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

„Не се работи за наша несериозност во набавката на вакцините. Едноставно, има недостаток во нивното производство. До крајот на март ќе добиеме 21 илјади вакцини од Фајзер, а потоа следуваат и кинеските, вакцините од Русија. Апелирам дека сите треба да се вакцинираме, да ги следиме упатствата на експертите и здравствените работници“, истакна премиерот Зоран Заев на новинарско прашање.

Поврзани новости