Заев: Ќе чуете како власта нарачува судски пресуди, се местат судии и обвинители!

by Фокус 14:25
14:25

Ќе чуете како власта го контролира судскиот систем, рече лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес конференцијата кој предмалку започна.

– Ќе чуете како шефот на тајната полиција Сашо Мијалков нарачува избор на претседател на Врховниот суд. Како се прават нарачки на судски процеси во кои учествуваат Груевски, Ставревски, Зврлевски, Латас – рече Заев.

- Advertisements -

Тој го најави разговорот во кој, како што рече, Јанкуловска директно се меша во судската власт заедно со екс министерот за правда Маневски.

Поврзани новости