Заев: Иванов нема законска можност да ги аболицира осудените за 27 април

by fokus

Премиерот Зоран Заев вечерва рече дека не очекува претседателот Ѓорге Иванов да ги аболицира осудените од настаните во Собранието, на 27 април, кои поднесоа барања за помилување.

-Не очекувам аболиција од претседателот Иванов. Не постои такво нешто како законска можност. Со последното давање на аболицијата и со поништувањето, по закон претседателот тоа право не може да го искористи повеќе, изјави Заев.

Поврзани новости