Заев и Верушевски дојдоа на суд, Јанева побара „Пуч“ се одложи

by Фокус 11:00
11:00

Специјалното јавно обвинителство побара одложување на рочиштето за случајот „Пуч“ во која четвртообвинет е лидерот на опозицискиот СДСМ, Зоран Заев и брачната двојка Верушевски. Тие заедно со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева утрово се појавија во Кривичниот суд каде што требаше да се одржи главната расправа по овој случај.

СЈО денеска во соопштение обвини дека Судот му прави опструкции во вршењето на работата.

Заев е обвинет за насилство спрема претставници на највисоките државни органи, се одложи за 1. март по барање на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, со цел обвинителката да има повеќе време за увид во доказите за предметот.

 

Поврзани новости