Заев и Ципрас остварија едночасовен телефонски разговор, се договориле утре повторно да се слушнат

by Фокус 16:54
16:54

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска гo остварија долгогнајавуваниот и долгоочекуваниот телефонски разговор поврзан со решение на спорот за името.

Според грчките медиуми, Заев и Ципрас искомуницирале во 15 часот, но засега нема детали што разговорале за време не едночасовниот телефонски разговор, туку единствено може да се дознае дека разговорот поминал во позитивна атмосфера.

- Advertisements -

Притоа, двајцата премиери се договориле утре наутро повторно да стапат во контакт за да ги продолжат разговорите со цел финализирање на договорот.

Поврзани новости