Заев го шири мнозинството: Тачи и Гаши влегуваат во Владата

by fokus 22:54
22:54

ДПА на Мендух Тачи и Беса на Африм Гаши влегуваат во Влада. Ова вечерва било прецизирано по средбата на Тачи и Гаши со премиерот Зоран Заев, потврдија за Плиусинфо партиски извори.

Партиските извори откриваат само дека и ДПА и Беса добиваат по едно министерско место. ДПА на Тачи го добива министерството без ресор кое остана испразнето по изборот на Рамиз Мерко за градоначалник на Струга.

- Advertisements -

Беса на Гаши пак, го добива министерството за култура.

И двете партии ќе добијат заменик-министерски позиции, дрќавни секретари и директори но не се открива кои.

Поврзани новости