Втора средба ДПМНЕ – СДСМ во среда во Брисел

by Фокус 16:26
16:26

Преговарачките тимови на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе се сретнат повторно во среда во Брисел, дознава телевизија Телма. Преговорите ќе бидат во посредство на истата европратеничка тројка Вајгл – Кукан – Ховит.

СДСМ за излез од полотичката криза бара нов републички јавен обвинител, нов обвинител за организиран криминал, средување на состојбите во медиумската сфера и преодна Влада којашто ќе ги организира и спроведе следните избори во Македонија. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ изразува подготвеност за дијалог, но не прифаќа техничка или преодна влада или какви било оставки.

- Advertisements -

Иако бараа да бидат вклучени во преговорите, нема да има претставник на ДУИ на втората рунда преговори во Брисел. Од албанската парија велат дека уште е рано за тоа, бидејќи сега се работи на помирување на двете најголеми македонски партии.

Поврзани новости