Возот на Ким Џонг-ун со опрема достојна на Џејмс Бонд, има и хеликоптер за вонредни ситуации

by Fokus

Бавен, луксузен и опремен со опрема достојна на Џејмс Бонд, оклопниот воз со кој Ким Џонг-ун патувал во Русија на средба со рускиот претседател Владимир Путин е омиленото превозно средство на севернокорејскиот лидер.

Изграден во Пјонгјанг во неколку идентични копии, возот на Ким е целосно оклопен, од прозорците до ѕидовите до подот, заштитувајќи го од куршуми и експлозиви. Неговите карактеристики не се ограничени само на тоа, тој е опремен и со јуришно оружје и има хеликоптер за вонредни ситуации.

Тој отпатува со оклопен воз во Пекинг во 2018 година на средба со кинескиот претседател и следната година во Ханој на самит со неговиот американски колега Доналд Трамп. Патувањето тогаш траеше околу шеесет часа.

Рускиот функционер кој беше поканет во возот Константин Пуликовски сведочеше за луксузот што владее таму, за јастозите и француските вина на масите.

Како и Сталин пред нив, шефовите на севернокорејската династија Ким секогаш избегнувале авиони секогаш кога можеле, сметајќи ги како премногу опасни. Ким Џонг-ун не е исклучок од оваа традиција која ја започнал неговиот дедо Ким Ил Сунг, а ја продолжил неговиот татко Ким Џонг-ун.

Во 2001 година, на неговиот татко му беа потребни 24 дена за да го заврши кружното патување од Пјонгјанг до Москва, железнички маратон долг 20 илјади километри.

 

 

 

 

Поврзани новости