Во МРТВ, 12 училишта и неколку трговски центри дојави за бомби

by Fokus

Министертвото за внатрешни работи информираше дека денеска повторно има дојави за бомби во училишта од главниот град Скопје, но и неколку други објекти.

„Денеска (08.02.2023) околу 13.20 часот во СВР Скопје било пријавено дека на електронските адреси на 12 средни училишта, како и на МРТВ, Транспортен центар, ГТЦ, Џевахир Сити, ТЦ Ист Гејт, ТЦ Сити Мол е упатена закана за поставена експлозивна направа.

Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случаите“, велат од МВР.

Поврзани новости