Во четврток ќе биде објавена пресудата за „Диво Насеље“

by fokus 11:33
11:33

Во четврток, во 10.30 часот, Кривичниот суд треба да ја објави пресудата за случајот „Диво Насеље“.

По барање на Министерството за внатрешни работи и Бирото за јавна безбедност, Основниот суд Скопје 1 објавувањето на пресудата веќе еднаш го одложи, бидејќи полициските сили биле ангажирани за одржување на редот и мирот за време на Локалните избори.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

За овој судски потрес се потрошени околу три милиони евра, бидејќи за оддржување на едно рочиште се трошеа по 50.000 евра за ангажирање на бројни полициски екипи и хеликоптер.

Овој судски процес започна на 9 февруари годинава, кога на обвинителна клупа седнаа обвинетите за тероризам и терористичка организација за настаните поврзани со случувањата од 9 и 10 мај во Диво Насеље во Куманово.

 

Поврзани новости