ВМРО-ДПМНЕ го разреши Богојевски од функцијата заменик генерален секретар

by fokus

Петар Богојески синоќа од ИК на ВМРО-ДПМНЕ бил разрешен од функцијата заменик генерален секретар на партијата.

Имено, тој е сменет поради „непрофесионално вршење на должноста, несовесно извршување на задолженијата и повреда на партиските начела“.

Богојески често ги критикуваше политиките на сегашното и претходното лидерство на партијата и тој останува член на ВМРО-ДПМНЕ.

Поврзани новости