ВМРО-ДПМНЕ: Додека светот стекнува имунитет, во земјава нема вакцини

by Fokus 18:16
18:16

Венко Филипче не можеше да најде 6 000 вакцини да се ревакцинираат оние кои се вакцинираа во Србија, ама најавува 600 илјади дози до крај на месецов, а еве го крајот на месецов, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ, откако министерот за здравство најави пристигнување на стотици илјади вакцини и интензивирање на имунизацијата.

-Освен што не најде вакцини за ревакцинација на оние од Србија, не најде вакцини воопшто, нема масовна вакцинација, Филипче си најавува нов хаос. Денес си објаснува новата мутација на корона можело да биде позаразна од постоечката, ама вакцините вели штителе. Да, вакцините штитат, ама Филипче се однесува како да не знае дека во Македонија нема вакцини.Македонија е на дното на земји чии граѓани примиле две дози или нема ни 10 проценти, а во други држави повеќе од 50 проценти од населението прими две дози. Едноставно е, додека светот стекнува имунитет, во Македонија нема вакцини.Прашањето е кога ќе си поднесе оставка, се наведува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Поврзани новости